Öljypetsi Osmo Color 0.125L -eri sävyjä

19,00  / prk

Varastossa

Tuotetunnus (SKU): 131252

Kuvaus

Puupinnan öljypetsaus on helppoa. Öljypetsi on erityisesti puulattioiden ja huonekalujen sävyttämiseen tarkoitettu tuote, joka sopii käytettäväksi sekä lämpimiin että kylmiin sisätiloihin. Työmenetelmää vaihtamalla voi värin voimakkuuteen vaikuttaa helposti.

Käyttökohteet:

Puulattioiden, -portaiden ja huonekalujen sävyttämiseen sekä lämpimissä että kylmissä sisätiloissa.

Soveltuvuus:

Öljypetsi sopii käytettäväksi hiotuille tai höylätyille, huokoisille puupinnoille.

Suositeltu: mänty, kuusi, lehtikuusi, tammi, koivu, pyökki, saarni, jalava, leppä, korkki, hiottu OSB
Erittäin ohut levitys lastalla tai pyyhkimällä: akaasia, Australian jarrah, tiikki
Mahdollinen: vaahtera, amerikkalainen pähkinäpuu, eukalyptus
Emme suosittele: kirsikkapuu, oliivipuu, mahonki, brasilialainen pähkinäpuu, jatoba, palisanteri, iroko, wenge, tiikeripuu, IPE, bambu

Käsittelykerrat:

Yhdestä kahteen käsittelykertaa riippuen puulajista ja käsittelytavasta. Kahteen kertaan käsittely vaatii aina vähintään toisen levityskerran työstämisen tarkoitukseen sopivalla lattianhoitokoneella.

Puupinnan viimeistely:

Väritön viimeistely Osmo Color Öljyvahalla nro 3032 tai 3062 tai valkoisella Värillisellä Öljyvahalla nro 3040 tai 3041.

Riittävyys:

1 litra riittää vähintään 24 m2:n kertakäsittelyyn käsin tai noin 48 m2:n kertakäsittelyyn koneellisesti uutta sileää pintaa. Huomaa. Valittu levitysmenetelmä vaikuttaa värin voimakkuuteen. Menekkiin vaikuttavat myös puulaji sekä pinnan kunto ja esikäsittely.

Pakkauskoot:

0,125 litraa, 0,5 litraa ja 1,0 litra

Työvälineeksi sopii:

Osmo-siveltimet, Osmo-mikrokuiturullat, teräslasta, kun pinta on tiivis, sekä hidaskierroksinen lattianhoitokone

SaatavuusVarastotuote

    Heräsikö tuotteesta kysymyksiä?